همه روزه آماده انجام سفارشات شما هستیم.
Blog

درخت کامکوات(پرتقال زینتی)

اکثرا درخت کاموات را به زیبایی و میوه‌های جذاب یاد می‌کنیم. برخی از افراد علاقه زیادی به نگهداری از این گیاه زیبا دارند. در این مطلب قصد داریم با این درخت بیشتر آشنا شویم.

کامکوات در یک نگاه

دارای برگ‌های ریز و همیشه سبز است و به منظور بهره‌برداری از میوه لذیذ آن و همچنین به عنوان یه گیاه تزئینی کشت و پرورش داده می‌شود. همیشه سبز بودن کامکوات یکی از دلایل جذب علاقه‌مندان بیشتر به این گیاه است. میوه گیاه کامکوات از خانواده مرکبات که شباهت زیادی به پرتقال دارد و دارای پوست نارنجی رنگ است. درون میوه آن همانند سایر مرکبات حالت پره‌پره می‌باشد، اما اندازه و شکل ظاهری آن مانند خرما است. این میوه را اکثرا با پوست استفاده می‌کنند. مربای میوه گیاه کامکوات بسیار لذیذ و خوشمزه است. میوه گیاه کامکوات در شمال ایران کاشت و پروش می‌یابد.

شرایط نگهداری

دما مناسب جهت نگهداری از کامکوات:

نگهداری از درختچه پرتقال زینتی بسیار آسان است و فقط باید دقت کنید دمای محل نگهداری باید گرم و نیازمند به محیط مرطوب می‌باشد.

میزان آبیاری کامکوات:
برای آبیاری کامکوات یا پرتقال زینتی هر ۳ روز یک مرتبه اقدام نمایید.

نحوه کوددهی و تغذیه پرتقال زینتی:
یکی از کودهای خوبی که می‌توانید استفاده کنید، خاکستر چوب و یا فضولات حیوانات بخصوص پرندگان است. این کار را هر ۲۰ روز یکبار تکرار نمایید. از کود اوره نیز می‌توانید استفاده کنید، البته کود اوره را باید به مقدار خیلی کم به گیاه بدید. همچنین کود ۲۰*۲۰*۲۰ خیلی مفید است.

خاک مناسب:
استفاده از غنی با زهکش مناسب توصیه می‌شود. مخلوطی از خاک برگ، پیت ماس و کوکوپیت بسیار مناسب است. همچنین استفاده از خاک و کود آماده کاشت ارگانیک انتخاب مناسبی می‌باشد.

روش تکثیر کامکوات:
کامکوات نیازمند دمای بالا، به مدت طولانی و کنترل محیطی دقیق برای رشد می‌باشد. بهترین زمان تکثیر اواسط بهار تا اوایل تابستان می‌باشد. قلمه های ساقه ای به اندازه ۱۵ – ۱۰ سانت را با قیچی باغبانی یا ابزار تیز جداکنید، ابتدا آنرا در پودر هورمون ریشه‌زایی قرار داده و سپس هر قلمه را در گلدان کوچکی حاوی ماسه بادی و یا کمپوست مخصوص قلمه و بذر بکارید. پس از کاشت قلمه‌ها درون ماسه بادی یا کمپوست، قلمه‌ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و دور از تابش مستقیم خورشید در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد به مدت دو ماه یا کمی بیشتر جهت ریشه دهی قرار دهید. پس از مشاهده ریشه‌ها، کیسه‌ها را جدا کرده تا گیاه کامکوات با دمای محیط طبیعی رشد نماید.

نظر خود را ارسال کنید

مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0